اتصال به وای فای جهت ارتباط با شبکه اینترنت به صورت بی‌ سیم می باشد. دستگاه های مجهز به تکنولو‍‍‍ژی بی‌ سیم می‌ توانند به جای کابل از طریق سیگنال‌ های رادیویی به شبکه بی سیم متصل شوند. با استفاده از تکنولوژی WiFi به راحتی می توانید در مسافرت، هواپیما یا هتل از طریق لپ تاپ یا تلفن همراه خود به اینترنت متصل شوید اما گاهی برای وصل شدن به وای فای مخصوصا از طریق کامپوتر دچار مشکل می شوید و یا با عباراتی مانند ۱۹۲.۱۶۸.۱.۱ آشنا نیستید. مطالعه این مقاله کمتر از چند دقیقه از شما زمان می گیرد اما در این مطلب قدم به قدم یاد می گیرید چگونه کامپیوتر را به وای فای وصل کنید.


آموزش کاربردی تنظیمات وای فای و مودم


 

آنچه در این مقاله می آموزید:

 

مزایای اتصال به وای فای چیست؟

اتصال به وای فای مزایای زیادی را به همراه دارد از جمله:

ارتباط در هر مکان

شما از طریق اتصال به وای فای محدودیتی ندارید که در یک مکان باشید و می توانید از اتاقی به اتاق دیگر در حرکت باشید بدون نیاز به کابل شبکه و بدون قطعی در اینترنت.

قابلیت دسترسی راحت

با ظهور شبکه های بی سیم، شما می توانید حتی خارج از محیط کار عادی خود به اینترنت دسترسی پیدا کنید. به عنوان مثال ، بیشتر کافی شاپ ها و رستوران ها بدون هزینه و یا با کمترین هزینه، به مشتریان خود اجازه اتصال به وای فای و استفاده از اینترنت را می دهند.

قابلیت توسعه

در اتصال به شبکه اینترنت از طریق کابل، اگر فرد دیگری بخواهد به اینترنت وصل شود نیاز به کابل کشی از دستگاه او تا مودم می باشد اما در شبکه های بی سیم، به هر تعداد و همزمان می توانید کامپیوترها را به وای فای وصل کنید.

صرفه جویی در هزینه 

هزینه شما برای تجهیز دستگاه خود به شبکه بی سیم به مراتب بسیار مقرون به صرفه تر از هزینه کابل کشی و نیروی اجرایی در اتصال به وای فای از طریق کابل می باشد.

سادگی

شما برای اتصال یک دستگاه جدید به یک شبکه، فقط کافی است Wi-Fi را روشن کرده و کامپیوتر خود را به وای فای وصل کنید.

استاندارد سازی فناوری وای فای

فناوری Wi-Fi در همه کشورها استاندارد یکسانی دارد و این کمک می کند تا دستگاه های شما بدون در نظر گرفتن موقعیت مکانی، بتوانند به WiFi وصل شوند.

 

آیا کامپیوتر من می تواند به وای فای وصل شود؟

برای اینکه بتوانید کامپیوتر خود را به وای فای وصل کنید ۳ چیز نیاز دارید:

  • سرویس اینترنت
  • مودم
  • آداپتور شبکه بی سیم

سرویس اینترنت

شما باید از یکی از ارائه دهندگان خدمات اینترنت (ISP) مانند ایرانسل، مخابرات و… سرویس اینترنت به صورت ماهیانه/سالیانه بگیرید.

داشتن مودم برای اتصال به وای فای

مودم دستگاهی است که اطلاعات را بین شبکه و اینترنت شما ارسال می کند. با داشتن مودم بی سیم می توانید کامپیوتر خود را با استفاده از سیگنال های رادیویی به جای سیم ها به شبکه خود وصل کنید. باید مودم و اتصال اینترنتی خود را تنظیم کنید. اگر مودم شما توسط ارائه دهنده خدمات اینترنت (ISP) برای شما تنظیم نشده است، دستورالعمل های همراه مودم را برای اتصال کامپیوتر به اینترنت دنبال کنید. اگر از خط مشترک دیجیتال (DSL یا ADSL) استفاده می کنید، مودم خود را به یک پورت تلفن وصل کنید. اگر از کابل استفاده می کنید، مودم خود را با کابل وصل کنید.

آداپتور شبکه بی سیم

برای برقراری ارتباط با مودم و اتصال به وای فای، یک دستگاه باید آداپتور بی سیم داشته باشد. امروزه بیشتر دستگاه های مجهز به اینترنت دارای آداپتور بی سیم داخلی هستند اما کامپیوترهای قدیمی ممکن است برای دسترسی بی سیم به اینترنت نیاز به آداپتور پلاگین داشته باشند. برای اتصال کامپیوتر خود به وای فای، باید مطمئن شوید که کامپیوتر یا لپ تاپ شما دارای آداپتور شبکه بی سیم می باشد. برای بررسی آداپتور شبکه بی سیم، ابتدا در قسمت جستجوی ویندوز، عبارت «Device manager» را تایپ کرده و گزینه Device manager را انتخاب نمایید.

 

device-manager

 

در صفحه ظاهر شده، در قسمت «Network Adapters» به دنبال یک آداپتور شبکه همراه با کلمه “۸۰۲.۱۱” ، “WLAN” ، “Wi-Fi” یا “wireless”  باشید. اگر این گزینه را پیدا کنید بدین معنی است که آداپتور شبکه بی سیم در کامپیوتر شما به درستی نصب می باشد.

 

بررسی آداپتور شبکه بی سیم | مودم من


آموزش کاربردی تنظیمات وای فای و مودم


 

چگونه کامپیوتر را به وای فای وصل کنیم؟

تا این جای مقاله پیش نیازهای لازم برای اتصال به وای فای را بیان کردیم. سوال اصلی این است که چگونه با کامپیوتر به وای فای وصل شویم؟ به کمک مراحل زیر به راحتی در ۵ گام، کامپیوتر خود را به وای فای وصل کنید.

مرحله ۱ :

کامپیوتر یا لپ تاپ خود را در جایی نزدیک به مودم قرار دهید. (برای اطمینان از قدرت کافی سیگنال)

مرحله ۲ :

در کامپیوتر خود ، روی نماد شبکه در قسمت اعلان (در گوشه سمت راست پایین صفحه) کلیک کنید.

 

نماد اتصال به وای فای | مودم من

 

مرحله ۳ :

روی شبکه ای که می خواهید به آن وصل شوید، کلیک کنید.

 

اتصال به وای فای و نام شبکه مربوطه | مودم من

 

شبکه را با استفاده از SSID آن (نام شبکه) انتخاب کنید. اگر نام آن را نمی دانید ، از مطلب زیر کمک بگیرید.

 

ورود به تنظیمات مودم با ۱۹۲.۱۶۸.۱.۱ | مودم من

مرحله ۴ :

اگر می خواهید دفعه بعد که کامپیوتر یا لپ تاپ خود را روشن می کنید، به این شبکه بی سیم به طور اتوماتیک وصل شوید و مراحل بالا را دوباره انجام ندهید، تیک گزینه «Connect Automatically» را بزنید. سپس گزینه «Connect» را بزنید.

 

اتصال به وای فای بصورت اتوماتیک | مودم من

 

مرحله ۵ :

در صورت نیاز، رمز عبور این شبکه (SSID) که انتخاب کردید را وارد کنید. اگر رمز عبور / کلید امنیتی را نمی شناسید ، مطلب تغییر پسورد وای فای مودم را مطالعه فرمایید.

 


آموزش کاربردی تنظیمات وای فای و مودم


وارد کردن رمز عبور برای اتصال به وای فای | مودم من

 

مرحله ۶ :

نماد شبکه خود را در قسمت اعلان بررسی کنید تا ببینید آیا به شبکه وصل هستید یا خیر. اگر قدرت سیگنال شبکه مانند تصویر زیر می باشد، کامپیوتر یا لپ تاپ شما به WiFi وصل شده است.

 

سیگنال وای فای | مودم من

 

تنظیمات اتصال به وای فای کجاست؟

برای اینکه بتوانید تنظیمات اتصال به وای فای را تغییر دهید کافی است تا بر روی آیکون شبکه (در گوشه سمت راست پایین صفحه) راست کلیک کنید و گزینه «Open Network & Internet Settings» را انتخاب کنید

 

باز کردن تنظیمات وای فای | مودم من

 

همچنین می توانید از مسیر Control Panel>Network and Internet>Network and Sharing Center بروید.

 

کنترل پنل - اتصال به وای فای | مودم من

 

صفحه ای مانند تصویر زیر باز می شود و شما اتصال به وای فای را می توانید بررسی کنید.

 

صفحه وای فای | مودم من

 

برای تغییر در تنظیمات اتصال به وای فای و یا فعال/غیرفعال کردن wifi کافی است از منوی سمت چپ گزینه «Change Network Adapter» را انتخاب کنید و در صفحه باز شده نام شبکه خود را مشاهده می کنید.با انتخاب نام شبکه تغییرات لازم را می توانید انجام دهید.

 


آموزش کاربردی تنظیمات وای فای و مودم


باز کردن صفحه تنظیمات wifi | مودم من

 

چگونه تبلت خود را به وای فای وصل کنیم؟

اگر تبلت شما نسخه ویندوز، نسخه اندروید یا آی او اس مانند iPad می باشد از مراحل زیر کمک بگیرید. ابتدا WLAN را در تبلت به کمک مراحل زیر روشن کنید:

۱- در قسمت Settings گزینه WLAN را انتخاب کنید.

۲- تبلت به صورت خودکار اتصال های بی سیم را جستجو کرده و فهرستی را نمایش می دهد.

۳- شناسه SSID مربوط به مودم را انتخاب کنید.

۴- در صورت نیاز رمز عبور صحیح شبکه بی سیم را وارد کرده و گزینه Join را بزنید. آیکون قفل نشان می دهد برای اتصال به این شبکه به رمز عبور نیاز می باشد.

 

<strong>اتصال به وای فای...</strong>
دستگاه هایی که وای فای دارند مانند تبلت ها، گوشی های موبایل، انواع کنسول های بازی مانند پلی استیشن، همگی می توانند از طریق مودم به اینترنت وصل شوند.

 

برای آموزش تصویری اتصال به مودم های همراه ایرانسل مانند مودم های LH92 و  LH96 و Ca60 از مطلب تنظیمات وای فای مودم WiFi) – LH92 ) نیز می توانید استفاده کنید.

 

“با مودم من همراه باشید”

ما به شما پیشنهاد می‌کنیم برای راحتی کار خود از اپلیکیشن مودم من استفاده کنید که تنها اپلیکیشن تنظیمات مودم از راه دور و از طریق تلفن همراه می‌باشد. این نرم افزار مودم های دیگر مثل مودم lh92 را پشتیبانی می کند و به زودی تمامی مودم های اینترنتی را پشتیبانی می کند.

اگر مودم شما در لیست مودم های تحت پشتیبانی مودم من نیست لطفا شکیبا باشید و مدل مودم خود را از طریق پشتیبان آنلاین تلگرامی مودم من واقع در صفحه اول سایت مودم من برای ما ارسال نمایید، تا در اولین فرصت مودم شما نیز تحت پشتیبانی مودم من قرار گیرد.

 

برای دانلود اپلیکیشن مودم من می‌توانید اینجا کلیک کنید،

و یا عبارت m96 را به شماره ۱۰۰۰۱۰۰۱۰۰۶۷۶۸ پیامک کنید تا لینک دانلود برایتان ارسال گردد.

 

اگر این مقاله برای شما کاردبردی بود، آن را در شبکه های اجتماعی خود به اشتراک بگذارید.