وقتی به سراغ هر مودمی می روید و جستجویی درباره آن می کنید، عبارت ۱۹۲.۱۶۸.۱.۱ بسیار به چشم می خورد، اما دقیقا نمی دانید که ۱۹۲.۱۶۸۱.۱.۱ چه مفهومی دارد و به چه دردتان می خورد.


آموزش کاربردی تنظیمات وای فای و مودم


اگر دوست دارید اطلاعات کامل و جامعی در مورد ۱۹۲.۱۶۸.۱.۱ داشته باشید و بدانید که کجا به کارتان می آید، به شما پیشنهاد می کنیم این مقاله را که کمتر از چند دقیقه وقتتان را می گیرد، مطالعه فرمایید.

 

آنچه در این مقاله می آموزید:

 

آدرس IP مانند ۱۹۲.۱۶۸.۱.۱ چیست؟

 

آدرس IP مانند ۱۹۲.۱۶۸.۱.۱ چیست؟ | مودم من

 

بدون شک تا به حال واژه آدرس «آی پی» یا IP Address به گوشتان خورده است. هرموقع از آدرس IP صحبت می شود اولین چیزی که به ذهنتان خطور می کند، عبارت ۱۹۲.۱۶۸.۱.۱ یا امثال آن می باشد. در دنیای اینترنت، برای اینکه دستگاه های مختلف بتوانند با یکدیگر ارتباط داشته باشند نیاز به یک شناسه (IP) دارند. IP مخفف Internet Protocol به معنی پروتکل اینترنتی است و کد یا آدرسی است که به دستگاه‌ های متصل به اینترنت اختصاص داده می‌ شود. مانند ۱۹۲.۱۶۸.۱.۱.

آدرس های آی پی موقعیت میلیاردها دستگاه دیجیتال که به اینترنت متصل هستند را از دستگاه های دیگر مشخص و متمایز می کنند. به عنوان مثال: فرض کنید که هر کامپیوتر یک شخصی عادی بوده و آدرس IP همان کامپیوتر نیز آدرس ایمیل فرد باشد. حال شما با داشتن آدرس ایمیل فرد می‌ توانید به راحتی به او نامه ارسال یا دریافت کنید؛ اما درصورتی که آدرس ایمیل فرد را نداشته باشید، به هیچ وجه امکان ارسال ایمیل برای وی وجود نخواهد داشت. بنابراین با استفاده از آدرس IP، پروتکل اینترنت می‌تواند کاربران را تشخیص داده و امکان ارسال و دریافت داده‌ها را بین دستگاه های مختلف فراهم کند.

چگونه آدرس IP کامپیوتر شما منحصر بفرد است؟

در دنیای اینترنت لیستی از شماره هایی وجود دارد که برای استفاده های خصوصی (خانه ، دفتر ، شرکت و غیره) رزرو شده است.

دامنه های آدرس IP خصوصی عبارتند از:

  • رنج ۱۰.۰.۰.۰ تا ۱۰.۲۵۵.۲۵۵.۲۵۵
  • رنج ۱۷۲.۱۶.۰.۰ تا ۱۷۲.۳۱.۲۵۵.۲۵۵
  • رنج ۱۹۲.۱۶۸.۰.۰ تا ۱۹۲.۱۶۸.۲۵۵.۲۵۵

برای نمونه آدرس ۱۹۲.۱۶۸.۱.۱ و یا ۱۹۲.۱۶۸.۱.x که ( x عددی بین ۱ تا ۲۵۵ می تواند باشد) در رنج سوم قرار دارد.

مودم ها وظیفه دارند که یکی از این آدرس IP ها را به کامپیوتر و دستگاه هایی که می خواهند به اینترنت متصل شوند، اختصاص دهند.

 

۱۹۲.۱۶۸.۱.۱ آدرس IP پیش فرض است.

 

۱۹۲.۱۶۸.۱.۱ آدرس IP پیش فرض است. | مودم من

 

۱۹۲.۱۶۸.۱.۱ به عنوان آدرس IP پیش فرض مورد استفاده در بسیاری از مودم ها می باشد. دیگر آدرس های IP که به عنوان پیش فرض در برخی مودم ها استفاده می شوند شامل ۱۹۲.۱۶۸.۰.۱ یا ۱۹۲.۱۶۸.۱.۰ می باشند. هدف اصلی آدرس های پیش فرض مودم ها تهیه آدرس برای کاربر جهت اتصال به مودم و انجام تنظیمات مانند تغییر پسورد وای فای مودم یا کارکردهای مدیریت شبکه می باشد.

 چگونه آدرس IP مودم خود را پیدا کنید؟

یک راه ساده برای اینکه آدرس IP مودم خود را پیدا کنید استفاده از Command Prompt است. برای این کار، ابتدا صفحه Run را باز کنید. برای اینکار دکمه ویندوز و R را به طور همزمان بزنید. کلمه cmd را تایپ کرده و OK بزنید.

 

windows+R | صفحه Run |مودم من

 


آموزش کاربردی تنظیمات وای فای و مودم


داخل آن ipconfig را تایپ کرده و Enter را بزنید.

 

درآوردن آدرس IP مودم - ipconfig | مودم من

عددی که روبروی Default Gateway نوشته شده است آدرس IP مودم شما را نمایش می دهد.

 

چگونه کامپیوتر را به وای فای وصل کنید؟

 

نحوه اتصال کامپیوتر به مودم - 192.168.1.1 | مودم من

 

قبل از اینکه بتوانید به تنظیمات مودم خود دسترسی داشته باشید می بایست مطمئن شوید که دستگاه شما (کامپیوتر، لپ تاپ، تبلت، موبایل) به مودم وصل می باشد.

برای اتصال دستگاه خود به مودم ۲ راه وجود دارد:

  1. از طریق وای فای به مودم وصل شوید.
  2. از طریق کابل شبکه به مودم وصل شوید.

چگونه دستگاه خود را از طریق وای فای (WiFi) به مودم وصل کنید؟

برای اینکه از طریق وای فای به مودم خود وصل شوید، نیاز به یکسری اطلاعات دارید.

معمولا این اطلاعات را از ۳ طریق می توانید بدست آورید:

  1. روی خود مودم (پشت یا زیر مودم) این اطلاعات درج شده است.
  2. روی جعبه مودم این اطلاعات درج شده است.
  3. در دفترچه همراه مودم این اطلاعات درج شده است.

این اطلاعات شامل SSID است. (نام شبکه یا اسمی که شما باید از طریق وای فایِ دستگاه خود، به آن وصل شوید) و یک WLAN Key یا WPA2-PSK است.(کلید امنیتی شبکه یا پسوردی که باید برای اتصال به SSID وارد کنید.)

نکته : این پسورد دقیقا زیر SSID نوشته شده و در مودم های مختلف با اسامی مختلف نوشته می شود.

چگونه دستگاه خود را از طریق کابل شبکه به مودم وصل کنید؟

برای اینکه از طریق کابل شبکه به مودم خود وصل شوید، لازم است تا یک سر کابل شبکه را به دستگاه خود و سر دیگر را به پشت مودم (پورت LAN) وصل کنید. مطمئن شوید که درایور کارت شبکه بر روی دستگاهتان نصب باشد.

 

ورود به تنظیمات مودم با ۱۹۲.۱۶۸.۱.۱

 

تنظیمات مودم - ورود به پنل مودم با 192.168.1.1 | مودم من

 

در اکثر مودم ها ۱۹۲.۱۶۸.۱.۱ آدرس IP پیش فرض می باشد و برای ورود به تنظیمات مودم از طریق وب مورد استفاده قرار می گیرد.


آموزش کاربردی تنظیمات وای فای و مودم


مرحله ۱:

مودم را روشن کنید. سپس ، دستگاه خود را به یکی از ۲ روش ذکر شده در بالا به مودم وصل نمایید.

مرحله ۲:

مرورگر وب را باز کنید. سپس در نوار آدرس مرورگر ” ۱۹۲.۱۶۸.۱.۱ ” را وارد کرده و کلید “Enter” را فشار دهید.

مرحله ۳:

قبل از اینکه شما بتوانید به تنظیمات داخلی مودم دسترسی داشته باشید، همه مودم ها نیاز به نام کاربری و پسورد دارند. اگر بار اولتان می باشد و تا به حال پسورد پنل مودم خود را تغییر نداده اید، می توانید از اطلاعات زیر استفاده کنید.

بصورت پیش فرض نام کاربری “admin” و پسورد “admin” یا password” و یا خالی می باشد. این به دلیل تفاوت در مدل مودم ها می باشد و با جستجوی مدل مودم خود در اینترنت می توانید آن را پیدا کنید.

نکته : اگر پسورد پنل مودم خود را قبلا تغییر داده اید و حال فراموش کرده اید، با نگه داشتن دکمه reset بر روی مودم به مدت ۳۰ ثانیه مودم شما reset می شود و به تنظیمات اولیه برمی گردد و شما از روش بالا می توانید وارد پنل تنظیمات مودم خود شوید.

ورود به تنظیمات مودم از طریق موبایل

کاربرانی که از موبایل استفاده می کنند کافی است که به مودم از طریق شبکه وای فای متصل شوند؛ سپس در مرورگر اینترنتی عبارت ۱۹۲.۱۶۸.۱.۱ را وارد کنند و مراحل بالا را سپری نمایند.

 

تغییر نام شبکه و تغییر رمز وای فای مودم به کمک ۱۹۲.۱۶۸.۱.۱

پس از سپری کردن مراحل بالا، زمانی که به پنل مودم وارد شدید می توانید تنظیمات مورد نظر خود برای مودم را انجام دهید.

تغییر نام شبکه وای فای مودم

روی گزینه “WLAN” یا “WiFi” کلیک کنید. سپس برای تغییر نام شبکه، SSID Name را تغییر دهید. 

تغییر رمز وای فای مودم با ۱۹۲.۱۶۸.۱.۱

قبل از اینکه بخواهیم به شما بگوییم که چطور رمز وای فای خود را تغییر دهید لازم است تا بدانید که علت اینکه باید رمز وای فای خود را عوض کنید چیست.

چرا رمز عبور وای فای خود را باید تغییر دهید؟

دلایل متعددی برای تغییر دادن پسورد وای فای وجود دارد. یکی از مهمترین این دلایل، جلوگیری از دسترسی افراد غیرمجاز به شبکه شما و استفاده از اینترنت شما می باشد. بسیاری از افراد با هک کردن پسورد وای فای سایر افراد، به صورت غیرمجاز و بدون محدودیت از اینترنت آنان استفاده می‌ کنند. علاوه بر اینکه این افراد از اشتراک اینترنت افراد استفاده می‌ کنند، خطری جدی برای همه کامپیوترهای موجود در شبکه نیز به شمار می‌روند. بنابراین گذاشتن پسورد روی وای فای و هر از چند گاهی تغییر دادن رمز عبور می‌ تواند تا حدود بسیار زیادی از دسترسی هکرها و سایر تهدیدات جلوگیری کند.

قبل از این که رمز عبور خود را عوض کنید، بهتر است به این نکته توجه کنید که گذاشتن رمزهایی ساده و قابل تشخیص مانند ۱۲۳۴۵۶۷۸، ۰۰۰۰۰۰۰۰۰، password و … تفاوتی با نگذاشتن رمز نداشته و فقط کار هکر را چند ثانیه‌ای به تاخیر می‌اندازد. برای تغییر رمز وای فای خود لازم است تا اطلاعات مفیدی را در مورد الگوریتم های امنیتی بدانید.

انواع الگوریتم‌های امنیتی

 

انواع الگوریتم های امنیتی در رمزگذاری پسورد وای فای مودم | مودم من

 

۳ مورد از مهمترین الگوریتم‌های رمزگذاری به شرح زیر هستند:

الگوریتم WEP:

WEP مخفف عبارت “Wired Equivalency Privacy” بوده و ضعیف ترین الگوریتم برای حفاظت از شبکه‌های بی سیم (Wireless) است. با این که می‌تواند از ۱۲۸ بایت برای رمزگذاری استفاده کند، اما همچنان به راحتی و در چند دقیقه قابل کرک شدن است؛ به عبارت ساده تر، می‌تواند حتی توسط افراد کاملاً عادی نیز هک شود.بنابراین تا جایی که می توانید از این گزینه استفاده نکنید.

الگوریتم WPA:

WPA مخفف عبارت “Wi-Fi Protected Access” بوده و نسبت به WEP امنیت فوق العاده بیشتری دارد؛ به گونه‌ای که از عمل حدس زدن پسورد در WPA به دلیل استفاده از رمزگذاری TKIP که بر پایه نرم افزاری است جلوگیری می‌شود. البته باید بدانید که WPA علاوه بر این که امنیت را بسیار بیشتر می‌ کند، به سخت افزار خاصی نیز احتیاج ندارد. به عبارت بهتر، دستگاه‌ هایی که از الگوریتم WEP استفاده می‌ کنند، می‌توانند از WPA نیز استفاده کنند.

الگوریتم WPA2:

WPA2 نسخه بهبود یافته WPA بوده و درحال حاضر بهترین الگوریتم برای استفاده عموم است. به عبارت بهتر، WPA2 امن ترین الگوریتم در بین این سه مورد است و تقریباً نفوذ به آن غیرممکن است. این الگوریتم از رمزگذاری AES استفاده می‌کند که برپایه سخت افزار است. AES دارای امنیت بسیار بیشتری نسبت به TKIP بوده و سرعت آن نیز از TKIP بیشتر است؛ درصورتی که سرعت از طرف شبکه محلی محدود شده باشد، استفاده از این رمزگذاری باعث افزایش سرعت اینترنت شما خواهد شد. البته WPA2 از رمزگذاری TKIP نیز پشتیبانی می‌ کند. یعنی علاوه بر دستگاه‌ هایی که به صورت سخت افزاری قابل پشتیبانی از AES هستند، دستگاه‌هایی که از TKIP نرم افزاری نیز پشتیبانی می‌ کنند، می‌ توانند به شبکه‌ای که با الگوریتم WPA2 رمزگذاری شده، دسترسی داشته باشند. بنابراین بهترین گزینه برای امنیت شبکه، الگوریتم WPA2 و رمزگذاری AES + TKIP است.

با توجه به اطلاعات ذکر شده در بالا، برای تغییر پسورد اتصال به شبکه، گزینه WPA PreSharedKey را تغییر دهید و آنچه دوست دارید به عنوان پسورد قرار دهید. سپس اتصال خود را قطع کرده و مجددا وای فای دستگاه خود به نام شبکه جدیدی که انتخاب کردید وصل نمایید.


آموزش کاربردی تنظیمات وای فای و مودم


 

سخن پایانی

در این مقاله هر آن چیز که در مورد عبارت ۱۹۲.۱۶۸.۱.۱ باید میدانستید گفته شد و اطلاعات کاربردی اعم از نحوه تغییر نام شبکه، تغییر رمز وای فای مودم و اینکه چگونه با کامپیوتر به وای فای وصل شویم برای شما بیان گردید.

اگر این مقاله برای شما کاردبردی بود، آن را در شبکه های اجتماعی خود به اشتراک بگذارید.